Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mateřská v Číně (9. díl) - Na skok do Barmy (1. část)

Přišel čas, kdy se zrodil čtvrtý z buddhů, Gautama Buddha, a pod posvátným banyánovým stromem dosáhl osvícení. Sedmkrát sedm dní pak strávil na různých místech v blízkosti posvátného stromu, a na posledním, sedmém místě,...

Na začátku jara jsme se vydali do Barmy. Jen na chvilku, na deset dnů, než tam Petrovi přijela skupina turistů. Protože času nebylo mnoho a Barma je poměrně veliká (Česko by se do ní vešlo asi tak šestapůlkrát), vybral nám z ní Petr místa, která by podle jeho názoru neměla cestovatelům uniknout. Když jsem se na letišti v Rangúnu rozhlížela kolem sebe, nic neukazovalo na to, že jsme právě přistáli v pětimilionovém velkoměstě. Žádná zdlouhavá cesta od letadla k zavazadlům, nikde žádné pohyblivé pásy vezoucí lenošné cestující nekonečně dlouhou halou. Davy lidí, dychtící se co nejrychleji dostat z letiště ven, také nikde nebyly, a já si proto připadala spíše jak na nějakém českém vlakovém nádraží než v největším barmském městě. Jakmile nám imigrační úředník na letišti udělil víza do pasů, mohli jsme vyrazit poznávat „nový svět“.

Barma (nebo také Myanma(r) či  Myanmarský svaz) se rozkládá na západě pevninské části jihovýchodní Asie. Její území s rozlohou 678 500 kilometrů čtverečních tvoří kosočtverec, který vybíhá směrem na jih dlouhou, úzkou šíjí. Od severu k jihu měří Barma 2051 kilometrů a od východu k západu 936 kilometrů. Jejími sousedy jsou – Bangladéš, Indie, Čína, Laos a Thajsko.

Ihned po odchodu z letiště jsme zjistili, že v Barmě je opravdu „půdé“, to v barmštině znamená vedro. V taxíku jsme postupně odkládali vrstvy oblečení, které jsme toho rána na sebe v sychravém Kantonu museli navléknout. Do hotelu nás vezl sympatický postarší Barmánec s náušnicemi v uších, který si na dvd přehrávači pouštěl na plné pecky koncert nějaké americké metalové skupiny.Vítejte v Barmě! Neuplynula ještě ani hodina, co jsme dýchali barmský vzduch, a já si už tuhle zemi oblíbila.

Náš hotel Bamboo Place, který si před pár měsíci otevřeli mladí manželé, byl situovaný v klidné vilové čtvrti nedaleko centra. Jejich vřelost a pohostinnost neznala mezí. Po krátkém odpočinku jsme se vydali na procházku do okolních uliček. Stačilo ujít pár kroků od našeho hotelu a my se rázem ocitli na rušné ulici lemované řadou obchodů, vývařoven a stánků s betelem – to vše vytvářelo onu typickou a nezapomenutelnou atmosféru asijského města. Bylo už pozdní odpoledne, a tak jsme si dali za cíl jen nedaleké jezero „zamilovaných“ - jezero Inya. Po setmění posedávalo okolo jezera mnoho miliskujících se párů, což je pro Barmu, stejně jako pro Čínu, opravdu netypické. Jak nám později potvrdila naše barmská kamarádka, i v Barmě se lidé na veřejnosti zdržují projevu náklonnosti k druhému pohlaví. Když jsme se vraceli do hotelu, na obloze již zářily hvězdy. Posadili jsme se do venkovní restaurace, objednali si výtečné nudle a navnímávali okolní atmosféru – usměvavé mnichy v šarlatových rouchách sedící o pár stolů opodál, Barmánce přežvykující betelová sousta a popíjející točené pivo (opravdu lahodné), navzájem se pošťuchující mlaďoučké číšníky a servírky. Barma se mi líbila čím dál víc. 

Pohybovat se po Rangúnu jinak než v taxi se bohužel moc nedá. Metro ani tramvaje v žádném z barmských měst nenajdete. Úlohu městské hromadné dopravy v Rangúnu zastávají převážně autobusy, jejichž zastávky se nachází všude a nikde zároveň. Takže pokud člověk nechce samotnou cestu hromadnou dopravou pojmout jako dobrodružný zážitek, nezbývá mu nic jiného než jet taxíkem. Taxametr tam ale nenajdete, a proto je třeba se na ceně s řidičem předem domluvit. My jsme sice tak učinili, přesto nám poté, co jsme vystoupli nedaleko pagody Sule, řekl sympatický pan šofér, abychom zaplatili, kolik uznáme za vhodné. 

Cestou k pagodě jsme se zastavili u místního astrologa, který mi pověděl něco o mé budoucnosti. Jeho krvavě rudý úsměv od žvýkání betelu na mne opravdu zapůsobil. O chvíli později jsme již procházeli koloniální zástavbou, která zůstala v Rangúnu z doby britské nadvlády. Do většina staveb se již zakousl zub času. Přeci jen od  4. ledna 1948, kdy byla vyhlášena nezávislost Barmy, už uplynula řada let. Rangún na mne působil dojmem malebné neuspořádanosti – rozbité chodníky v centru města, miniaturní židličky a stolky u  venkovních čajoven, pouliční prodejci všeho možného i nemožného, stánky s betelem na každém rohu, písaři s mechanickými psacími stroji… Ocitli jsme se v místě, kde se zastavil čas, v době, kdy člověk nikam nespěchal a užíval si svého tady a teď. 

Když sluneční paprsky přestaly být tak spalující a všudypřítomné „půdé“ se změnilo v příjemně teplý podvečer, byl čas vydat se na prohlídku rangúnské dominanty - pagody všech pagod, zlaté Šveidagoun. Nejdříve nás u vchodu do areálu uvítali dva činthejové (příbuzní lvů, draků či psů).  Tito devítimetroví strážci pagod, vznešeně sedící u paty schodiště, patří k největším v celé Barmě. Majestátní schodiště naznačovalo, že člověk musí na jeho konci spatřit něco velkolepého. A tak se i stalo. Najednou jsme se ocitli v pohádce. Ve středu prostorného nádvoří, které bylo lemováno nespočtem menších pagod, stúp a svatyní, stála ONA - zlatá pagoda Šveidagoun. Někteří lidé se uchylovali do menších svatyní, aby o samotě spočinuli v meditaci. Jiní zase mířili do těch větších za modlitbou nebo třeba jenom posedět s přáteli či rodinou. Přestože všude bylo plno lidí, místo vyzařovalo klid a mír. Jemný vánek rozezněl stovky zvonečků na vrcholku pagody, která se magicky třpytila ve svitu vycházejícího měsíce. Úžasné! 

Přišel čas, kdy se zrodil čtvrtý z buddhů, Gautama Buddha, a pod posvátným banyánovým stromem dosáhl osvícení. Sedmkrát sedm dní pak strávil na různých místech v blízkosti posvátného stromu, a na posledním, sedmém místě, snědl medové koláče, které mu věnovali dva bratři, barmští obchodníci, kteří přijeli do Indie za obchodem z Oukkaly (pozdějšího Dagounu, dnešního Rangúnu).  Za dar medových koláčů věnoval Velký učitel bratrům osm svých vlasů. Když bratři Balika a Thapousa vezli posvátné vlasy lodí zpět do vlasti, aby nad nimi postavili pagodu na místě, kde i předchozí buddhové zůstavili své relikvie, byli však o čtyři vlasy oloupeni. Navíc se ukázalo, že najít místo s uschovanými relikviemi je nad lidské síly. Sam král Sakka, pán nebes, sešel na zem, aby byl nápomocen, ale ještě čtyři další duchy musel přizvat na pomoc, než bylo nalezeno ono místo na hoře Thejngoutherá, kde pod zemí ležely ukryty roucho, sítko a hůl. Vykopali je a k nim připojili skříňku s posvátnými vlasy. Prve než je uložili na určené místo, král Oukkalapa skříňku otevřel a hle! Namísto pouhých čtyř posvátných vlasů opět všech původních osm leželo uvnitř. Relikvie byly zazděny a král Oukkalapa nechal nad nimi vystavět pagodu. Zlatá pagoda Šveidagoun se tak stala nejuctívanější svatyní buddhistů.

Rangún toho měl jistě ještě mnoho co nabídnout, naše cesta však musela pokračovat dál. Nočním autobusem jsme se vydali k další zastávce na naší cestě - městečku Nyaung Shwe a jezeru Inle.

(V článku jsem citovala z knihy Dějiny Barmy od J. Bečky a z knihy Země zlatých pagod od S. Ramešové.)

Autor: Lenka Vránová | pondělí 24.8.2015 12:00 | karma článku: 15,56 | přečteno: 724x
  • Další články autora

Lenka Vránová

Mateřská v Číně (25. díl) — Něco končí, něco začíná

Jedno čínské úsloví praví: Každá hostina jednou končí. To, že se blíží nějaké změna, jsme už určitou dobu tušili.

28.9.2020 v 12:12 | Karma: 19,65 | Přečteno: 609x | Diskuse| Cestování

Lenka Vránová

Pochoutky zongzi

Zongzi, pouchoutky z lepivé rýže, se nejvíce pojídají v době Svátku dračích člunů ???, který letos připadl na 25. června. Někteří Číňané říkají, že ty nejlepší „rýžové balíčky“ se připravují v jihočínské provincii Guangdong...

26.6.2020 v 12:00 | Karma: 10,39 | Přečteno: 239x | Diskuse| Fotoblogy

Lenka Vránová

Mateřská v Číně (24. díl) — Výuka na dálku

Přesně před měsícem začala v Kantonu školní výuka. Děti se ale z důvodu epidemie koronaviru nevrátily do škol, nýbrž zůstaly doma – začala výuka na dálku.

17.3.2020 v 6:03 | Karma: 15,79 | Přečteno: 345x | Diskuse| Cestování

Lenka Vránová

Pod rouškou jara

Od naší poslední procházky po Kantonu uplynul měsíc, mezitím přišlo jaro a růst počtu nakažených koronavirem se v Kantonu zastavil.

29.2.2020 v 10:00 | Karma: 12,16 | Přečteno: 223x | Diskuse| Fotoblogy

Lenka Vránová

Mateřská v Číně (23. díl) — Prázdniny v domácí izolaci

Školní výuka v Kantonu byla odložena na dobu neurčitou, lidé zůstávají v domácí izolaci a ulice v Kantonu zejí prázdnotou.

11.2.2020 v 6:32 | Karma: 19,77 | Přečteno: 702x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 36
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1017x
Střípky ze života české rodiny, která se rozhodla prožít kus života v Číně. Více o nás na www.laoma.cz.

Seznam rubrik